Γ.Σ. Αλμυρού - Αχιλλέας Φαρσάλων 2-0 (βίντεο&φωτογραφίες)

Με νικηφόρο αποτέλεσμα 2-0 επί του Αχιλλέα Φαρσάλων, συνδυάστηκε η ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας του Αλμυρού από τον Κώστα Σταματίου.

Οι κυανόλευκοι κυνήγησαν το γκολ από την αρχή του παιχνιδιού και είχαν την πρώτη ευκαιρία μόλις στο 4ο λεπτό με τετ α τετ του Νάκα. Η δεύτερη καλή στιμή ήρθε 3 λεπτά αργότερα με κεφαλιά του Φλίγκου που εξουδετέρωσε ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 35' κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Κυπτίου από τον Μάρκου, που αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φλίγκος η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κουτσουκέρα και έτσι παρέμεινε το 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Κ. Σταματίου έχοντας και το αριθμητικό πλεονέκτημα πίεσαν για να ανοίξουν το σκορ και το πέτυχαν στο 73'. Ο Κωτσιαρίδης που μόλις είχε περάσει στο παιχνίδι, συνδυάστηκε ωραία με Αλεξανδρή και Κιπτίου, με τη σέντρα του τελευταίου να καταλήγει στον Φλίγκο που την έστειλε στα δίχτυα. Ο ίδιος παίκτης, στο 82', διαμόρφωσε το τελικό 2-0 με κοντινό πλασέ μετά από συρτή σέντρα του Καψιώτη.

Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κουρούμαλου στο 75'

Γ.Σ. Αλμυρού: Σταυράκης, Αλεξανδρής, Μπαρούτας, Χολέβας (3′ λ.τ. Καψιώτης), Κόκκας, Σαββίδης, Κιπτίου (91′ Τσόγκας), Στουρνάρας, Φλίγκος, Νάκας (70′ Κωτσιαρίδης) Κοντοβάς (83′ Θωμαίδης).

Αχιλλέας Φαρσάλων: Κουτσουκέρας, Μάρκου, Κουρούμαλος, Κούλπας, Οικονόμου (88′ Αναγνώστης), Νεμπεγλέρας, Κόλα (72′ Τλούπας), Μανιώτης, Συράκος, Λόλας (55′ Καραγκούνης), Βούλγαρης (69′ Μίχος).

ΔΕΙΤΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΒΙΝΤΕΟ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ (Κ.ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ ΚΑΙ Τ. ΠΑΡΑΦΕΣΤΑ)