Καταιγιστική η Δήμητρα, 6-0 τον Μαγνησιακό (φωτογραφίες)

Με το ευρύ 6-0 η Δήμητρα επιβλήθηκε του Μαγνησιακού, στο παιχνίδι που έγινε το απόγευμα της Κυριακής στο γήπεδο της Ευξεινούπολης, για την 5η αγωνιστική της Α ΕΠΣΘ.

Στο πρώτο 30λεπτο έγινε μέτριο παιχνίδι με λιγοστές φάσεις. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 45'+1 με προβολή του Θωμαϊδη, μετά από κεφαλιά πάσα του Στεφανή.

Στην επανάληψη οι πράσινοι ήταν καταιγιστικοί και πέτυχαν 5 ακόμη τέρματα. Το 2-0 έγινε στο 56' με αυτογκόλ του Σενουνι μετά από σέντρα του Σέρτζιο. Στο 63' ο Ξηροκώστας πέτυχε το 3-0 μετά από σέντρα του Κρανά. Στο 76΄ ο Κρανάς ανέλαβε ρόλο εκτελεστή και με εντυπωσιακό σουτ, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0. Στο 82' ο Θωμαίδης πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, μετά από ασίστ του Σέρτζιο. Το τελικό 6-0 διαμόρφωσε ο Αραπίτσας με κεφαλιά στο 90', μετά από σέντρα του Κώστα Κρανά.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι πράσινοι έκαναν δύο αναγκαστικές αλλαγές λόγω τραυματισμών. Στο 31' ο Στεφανής μπήκε στη θέση του Κυριάκου και στο 70' ο Στεφανής αντικαταστάθηκε από τον Βέργα.

Ο Μιχάλης Ανδρωνάς χρησιμοποίησε και τους δύο ποδοσφαιριστές (Κρανά-Βέργα) που εντάχθηκαν στην ομάδα μόλις την προηγούμενη εβδομάδα. Ο Κρανάς πέτυχε ένα τέρμα και μοίρασε δύο ασίστ, ενώ ο Βέργας ήταν σταθερός στα αμυντικά του καθήκοντα για τα 20 λεπτά που αγωνίστηκε.

Με τους 3 βαθμούς οι πράσινοι ανέβηκαν στην 1η θέση της βαθμολογίας (12β.) όπου συγκατοικούν με Αγ. Παρασκευή, Σαρακηνό και Ακρόπολη.

ΔΗΜΗΤΡΑ: ΣΑΡΡΑΣ, ΓΑΛΑΤΣΙΔΑΣ, ΣΕΡΤΖΙΟ, ΚΥΡΙΑΚΟΣ (31' ΣΤΕΦΑΝΗΣ, 70' ΒΕΡΓΑΣ), ΠΑΥΛΙΔΗΣ, ΧΟΝΔΡΟΓΙΑΝΝΗΣ (ΚΡΑΝΑΣ), ΦΟΥΚΗΣ (ΖΑΝΤΙΩΤΗΣ), ΘΩΜΑΪΔΗΣ, ΑΡΑΠΙΤΣΑΣ, ΤΣΙΑΤΣΙΟΣ, ΞΗΡΟΚΩΣΤΑΣ.