Μια ανάσα από το νταμπλ ο ΓΣΑ 5-3 τον Πρωτεσίλαο στον Πτελεό (βίντεο&φωτο)

Μια ανάσα από την κατάκτηση του πρωταθλήματος και την άνοδο στη Γ' Εθνική βρίσκεται ο Γ.Σ.Α. που κέρδισε το Σάββατο τον Πρωτεσίλαο στον Πτελεό.

Μετά την σημερινή ήττα του Διαγόρα από την Αγ. Παρασκευή, ο Γυμναστικός είναι πρώτος με διαφορά 7 βαθμών και ενώ απομένουν μόλις 3 αγωνιστικές για να τελειώσει το πρωτάθλημα..

Σημαντικό βήμα για τη συνέχεια ήταν η νίκη του Γ.Σ.Αλμυρού στον Πτελεό, καθώς έστειλε το μήνυμα στους διώκτες του ότι είναι ασταμάτητος στην πορεία για το νταμπλ.

Οι κυανόλευκοι μπήκαν φουριόζοι και προηγήθηκαν 0-1 με τον Κοντοβά στο 5', μετά από ασίστ του Κρανά. Στο 10' αντιστράφηκαν οι ρόλοι και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 0-2 με γκολ του Κρανά μετά από ασίστ του Κονυοβά. Στο 27΄μειωσαν σε 2-1 οι γηπεδούχοι, με σουτ του Αλέκου Αραπίτσα. Στο 35' έγινε το 1-3 με προσωπική ενέργεια από τον Βούλγαρη.

Το ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου για τους γηπεδούχους ήταν εκρηκτικό, αφού με δυο γκολ του Αλέκου Αραπίτσα ισοφάρισαν σε 3-3. Ακολούθησε η αντίδραση για τους παίκτες του ΓΣ Αλμυρού, που με το Νασιακόπουλο ξαναπήραν το προβάδισμα με 3-4.

Στο 90' ο Γιάννης Αραπίτσας είχε δοκάρι για τον Πρωτεσίλαο και στις καθυστερήσεις διαμορφώθηκε το τελικό 3-5 μετά από σεντρα του Κοντοβά και γκέλα σε αμυντικό των γηπεδούχων.

ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ: Μάνος, Τσόγκας, Λεϊμονής (58' Σιαμανίκος), Σαμουρδάνης, Μιχόπουλος, Κ. Κόρκος, Γ. Αραπίτσας, Λάμπος, Παπαδόπουλος (65' Τσουβαλιάς), Μαρικλέν, Αλ Αραπίτσας.
ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ: Σταμέλος, Δημουλάς, Τσιάτσιος, Κόκας, Κυριάκος, Ακασού (56' Θωμαΐδης), Κρανάς, Νασιακόπουλος (60' Φαράντος), Βούλγαρης (70' Καψιώτης), Κοτσιαρίδης, Κοντοβάς